![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13634248
*
nr 1363 4248
Spegel
mässing, i form av ett fickur, 64x48 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 november 2020
kl 18:05:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/11 21:59:59
1
100 kr
27/11 09:55:36
2
250 kr
28/11 15:20:05
3
250 kr
28/11 15:20:05
2
250 kr (Budbetjänt)
28/11 15:26:45
3
300 kr
29/11 14:10:13
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad i form av ett fickur metall mässing spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1363 4248
Spegel
mässing, i form av ett fickur, 64x48 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 november 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/11 21:59:59 | 1 | 100 kr |
27/11 09:55:36 | 2 | 250 kr |
28/11 15:20:05 | 3 | 250 kr |
28/11 15:20:05 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
28/11 15:26:45 | 3 | 300 kr |
29/11 14:10:13 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad i form av ett fickur metall mässing spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53